Biuletyn Informacji Publicznej Redakcja - logowanie Dolnoslaska Izba Lekarska
Data: 22.06.2018
Menu główne
Strona główna
Czym jest BIP
Instrukcja obsługi BIP
WYBORY VI KADENCJI 2009–2013
WYBORY VII KADENCJI 2013–2017
WYBORY VIII KADENCJI 2018
Menu przedmiotowe
Status prawny
Struktura i działalność
Majątek
Uchwały DIL
Dokumenty
Rejestry, ewidencje, archiwum
Dostęp do Informacji Publicznej
Przyjmowanie i załatwianie spraw
Szukaj
Kontakt
Serwis BIP
Licznik odsłon: 4275716 :
Mapa serwisu
Rejestr zmian
Statystyka oglądalności
 
STANOWISKO DRL w sprawie strajków lekarskich Drukuj

Stanowisko Dolnośląskiej Rady Lekarskiej
z dnia 17.05.2007 r.
w sprawie strajków lekarskich.

Dolnośląska Rada Lekarska na swym posiedzeniu w dniu 17 maja 2007 r. przyjęła stanowisko w pełni popierające słuszne postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dotyczące godnych zarobków środowisk medycznych w Polsce.
Pragniemy przypomnieć, że uchwały VIII Krajowego Zjazdu Lekarzy i wszystkich okręgowych zjazdów lekarzy określiły godne zarobki lekarzy na poziomie przynajmniej dwukrotnej średniej krajowej dla lekarza bez specjalizacji i co najmniej trzykrotnej średniej krajowej dla lekarzy ze specjalizacją.
Informujemy, że także Naczelna Rada Lekarska wsparła akcję protestacyjną lekarzy zrzeszonych w OZZL.
Z przykrością stwierdzamy, że utrzymywanie w Polsce, w kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej, zarobków lekarzy na dotychczasowym, skandalicznie niskim poziomie jest dla samorządu lekarskiego nie do przyjęcia.
Każda akcja protestacyjna w formie strajku jest ostatecznością. Samorząd lekarski zwraca się do kolegów lekarzy o wykorzystywanie wszystkich możliwych środków prawnych dochodzenia swoich praw w celu godnego wynagrodzenia. Dolnośląska Rada Lekarska wspiera składanie pozwów o wynagrodzenie za dyżury lekarskie pełnione po 1 maja 2004 r. zgodnie z prawem Unii Europejskiej (casus dr Misia). DIL oferuje swoją pomoc w udostępnieniu wzoru pozwu i pełną pomoc prawną. Jednak każdy lekarz decyzję taką musi podjąć samodzielnie.
Samorząd lekarski nie jest organizatorem strajków. Samorząd lekarski w pełni utożsamia się z postulatami zgłaszanymi przez strajkujących i popiera każdą z form słusznego prawa środowiska medycznego walczącego o poprawę statusu materialnego.
Samorząd lekarski kolejny raz przypomina, że nie można w sposób właściwy finansować ochrony zdrowia w sytuacji, gdy na tę ochronę przeznacza się niecałe 4% PKB. Dolnośląska Izba Lekarska wielokrotnie deklarowała i nadal deklaruje chęć uczestniczenia w tworzeniu nowoczesnego, bezpiecznego systemu ochrony zdrowia, który będzie przyjazny dla pacjentów i zapewni lekarzom w końcu godne wynagrodzenie.


autor: dr n.med. Andrzej Wojnar, lek. med. Jacek Chodorski
data utworzenia: czwartek, 17.05.2007 r.

Podmiot odpowiedzialny: Dolnośląska Izba Lekarska
Dokument opublikowany przez: Dariusz Kopeć
Data publikacji: 17.05.2007 15:59:57
Dokument zaktualizowany przez: Dariusz Kopeć
Data aktualizacji: 27.06.2007 13:16:53
Numer aktualnej wersji: 1
Wersje dokumentu
 
© 2010 Dolnośląska Izba Lekarska | Administrator serwisu: Wiktor Wołodkowicz