Stanowisko nr 1 z dn. 16.01.2003 – nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjal….

STANOWISKO
DOLNOŚLĄSKIEJ RADY LEKARSKIEJ
Z DNIA 16 STYCZNIA 2003 ROKU

dot. nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia
w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów

Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu uważa, że:
1. Audiologia i foniatria nie powinna być odrębną specjalizacją. Winna wchodzić w zakres otolaryngologii.
2. Wprowadzanie nowych szczegółowych specjalizacji medycznych tj. hypertensjologia nie powinno mieć miejsca.
3. Postępowanie kwalifikacyjne do specjalizacji powinno obejmować również pracowników wyższych uczelni.
4. Z ramowego programu specjalizacji w podstawowych dziedzinach medycyny wykreślono jako jego element zakres i sposób oceny rozmowy kwalifikacyjnej objętej postępowaniem konkur-sowym, ustalonym zgodnie z opinią Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich. DRL uważa zapis za niejasny, czy wykreślenie dotychczasowych zasad oceny rozmowy kwalifikacyjnej spowoduje wprowadzenie nowych zasad, czy w ogóle ich nie będzie?
5. Dopisano, że specjalizację można odbywać także w ramach nieodpłatnej umowy cywilno-prawnej o szkolenie specjalizacyjne zawartej z jednostką organizacyjną prowadzącą specjali-zację. DRL wyraża zadowolenie dodaniem w/w zapisu, jednak budzi niepokój brak sprecyzo-wania osoby ubezpieczyciela specjalizanta.
6. Zmieniono terminy zawierania umowy o rezydenturę. Czy również zostaną zmienione terminy postępowań kwalifikacyjnych?
7. Lekarz nie może realizować lub kontynuować szkolenia specjalizacyjnego w przypadku niepodjęcia przez niego szkolenia w okresie 3 miesięcy od dnia wystawienia skierowania do odbycia specjalizacji przez wojewódzki ośrodek. DRL uważa, że w takich przypadkach powin-na obowiązywać zasada wprowadzania na to miejsce kolejnego lekarza z listy osób zakwalifi-kowanych do odbywania specjalizacji. Powinien również istnieć zapis, że w uzasadnionych przypadkach kierownik specjalizacji może wystąpić z wnioskiem o przerwanie specjalizacji (weryfikacja stosunku między specjalizantem a opiekunem).
8. Dopisano, że lekarzowi, który uzyskał specjalizację IIº w zakresie medycyny ogólnej i jest zatrud-niony w podstawowej opiece zdrowotnej przynajmniej od 6 lat oraz ukończył kurs informacyjny z zakresu specyfiki świadczonych usług przez lekarza rodzinne-go minister zdrowia na wniosek konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, może uznać dotychczasowy doro-bek za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu specjalizacyjnego w zakre-sie medycyny rodzinnej i podjąć decyzję o dopuszczeniu tego lekarza do egzaminu państwo-wego, którego formę i treść określi właściwa komisja po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich. DRL zwraca się z zapytaniem, co wchodzi w zakres kursu informa-cyjnego z zakresu specyfiki świadczonych usług przez lekarza rodzinnego?

Podmiot odpowiedzialny: Dolnośląska Izba Lekarska

Dokument opublikowany przez: Sebastian Mączka

Data publikacji: 11 maja 2005 o 09:53

Numer aktualnej wersji: 0