Dolnośląskiej Rady Lekarskiej
z dnia 27 czerwca 2024 roku
Na podstawie art. 25 ustawy z dnia 2 grudnia 2009r. o izbach lekarskich (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1342 ze zmianami) i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 1998r. Nr 148, poz.973 z późn. zm.), oraz na podstawie art. 2376 Kodeksu Pracy (Dz.U. z 2023r. poz. 1465 ze zmianami) uchwala się, co następuje:
Pracownikom Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, przysługuje dofinansowanie do zakupu okularów korygujących wzrok lub soczewek kontaktowych, jeżeli:
1) pracownik użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy oraz
2) wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej przez lekarza medycyny pracy, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
1. Pracownik nabywa prawo do refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok, jeśli spełni łącznie wszystkie z poniższych wymogów i dostarczy pracodawcy następujące dokumenty:
1) zalecenie lekarskie, wydane przez lekarza medycyny pracy w ramach profilaktycznych badań lekarskich przeprowadzonych w przychodni, z którą pracodawca ma zawartą umowę,
2) wniosek o refundację,
3) imienny dowód zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok.
2. Kwota refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok dla pracowników wynosi 700,00 zł (słownie: siedemset złotych). W przypadku gdy na fakturze będzie kwota mniejsza od w/w, zwrot kosztów przysługuje w wysokości kwoty określonej na fakturze.
3. Refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok przysługuje nie częściej niż raz na 2 lata.
4. W przypadku stwierdzenia przez pracownika pogorszenia wzroku w okresie ważności badań okresowych, pracownik może zwrócić się do pracodawcy z uzasadnionym wnioskiem o skierowanie na dodatkowe badania okulistyczne. Warunkiem uzyskania wcześniejszego dofinansowania, jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, wydanego w wyniku przeprowadzonych badań.
5. Dokonanie zwrotu kosztów następuje w terminie 14 dni od dnia złożenia przez pracownika dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1.
6. W przypadku zgubienia lub zniszczenia przez pracownika okularów lub soczewek, których zakup został dofinansowany przez pracodawcę, pracodawca nie refunduje kosztów zakupu nowych okularów lub soczewek.
Niniejsza Uchwała dotyczy również pracownika Dolnośląskiej Izby Lekarskiej obsługującego mobilne urządzenia ekranowe.
Traci moc Uchwała nr 390/2010 DRL z dnia 21.12.2010r.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Autor: dr n. med. Paweł Wróblewski, lek. Janusz Wróbel