Apel 18.01.2024 r. w sprawie weryfikacji występujących w obrocie prawnym decyzji Ministra Zdrowia do

APEL
Dolnośląskiej Rady Lekarskiej
z dnia 18 stycznia 2024 roku

w sprawie weryfikacji występujących w obrocie prawnym decyzji Ministra Zdrowia dotyczących zgody na wykonywanie zawodu lekarza i lekarz dentysty

Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej o zintensyfikowanie działań mających na celu weryfikację, występujących w obrocie prawnym decyzji Ministra Zdrowia dotyczących zgody na wykonywanie zawodu lekarza i lekarz dentysty, w tym również wydanych w związku z pandemią COVID 19, stanowiących podstawę do przyznania przez okręgowe rady lekarskie praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym oraz zgody na wykonywanie zawodu i przyznanie prawa na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie leczniczym.

W ocenie DRL lekarz i lekarz dentysta, który ukończył uczelnie medyczną w krajach poza Unią Europejską powinien uzyskać prawo wykonywania zawodu na terenie RP zgodnie z procedurą wynikającą z ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity DZ. U. z 2023 roku, poz. 1516 ze zmianami), a zatem nostryfikować dyplom albo uzyskać pozytywny wynik Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego.

Ponadto podstawą przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, powinna być rzetelnie sprawdzona znajomość języka polskiego.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali jedynie w/w decyzje Ministra Zdrowia, bez kontroli ze strony samorządu zawodowego lekarzy stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia lekarze, którzy uzyskali decyzje na określony zakres czynności, czas i miejsce zatrudnienia nie są specjalistami, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia ma prawo ich traktować jak lekarzy  specjalistów w zakresie uprawnień do wykonywania czynności specjalistycznych, a tym samym zrównuje ich z lekarzami posiadającymi tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny.

Mając powyższe na uwadze wskazani lekarze często informując o zakresie udzielanych świadczeniach zdrowotnych przedstawiają się jako lekarze posiadający specjalizację, co jest naruszeniem obowiązujących przepisów prawa i stanowi podstawę do prowadzenia postępowania dyscyplinarnego.

W tym stanie sprawy intensyfikacja działań w przedmiotowym zakresie jest w pełni uzasadniona.

Autor: dr n. med. Paweł Wróblewski, lek. Małgorzata Niemiec

Podmiot odpowiedzialny: Dolnośląska Izba Lekarska

Dokument opublikowany przez: Grzegorz Olszanowski

Data publikacji: 15 lutego 2024 o 10:18

Numer aktualnej wersji: 0