Apel Nr 1/2024 w sprawie projektu regulaminu wyborów do organów izb lekarskich oraz trybu odwołania

Apel Nr 1/2024
XLIII Zjazdu Delegatów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej
z dnia 23 marca 2024 r.

w sprawie projektu regulaminu wyborów do organów izb lekarskich oraz trybu odwołania członków tych organów

XLIII Zjazd Delegatów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu apeluje do Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy oraz do Krajowej Komisji Wyborczej, która opracowuje projekt Regulaminu wyborów do organów izb lekarskich oraz trybu odwołania członków tych organów na Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy, o wprowadzenie następującego zapisu „Okręgowy Zjazd Lekarzy ustala liczbę mandatów dla delegatów z delegatur w składzie okręgowej rady lekarskiej, może ustalić tę liczbę w składzie innych organów okręgowej izby lekarskiej, a na obszarach, na których nie zostały utworzone delegatury, może ustalić liczbę mandatów w składzie organów okręgowej izby lekarskiej dla delegatów z obszarów działania izby, określonych w oparciu o zasadniczy podział terytorialny państwa, w proporcji odpowiadającej liczbie ich członków do ogólnej liczby członków izby, odrębnie dla lekarzy i lekarz dentystów. Głosujący dokonuje wyboru odrębnie spośród kandydatów lekarzy i lekarzy dentystów pochodzących z poszczególnych delegatur, określonych obszarów działania izby.”

 
UZASADNIENIE
 

    Mając na uwadze zapis art. 5 pkt. 13 ustawy o izbach lekarskich, zgodnie z którym zadaniem samorządu lekarzy i lekarzy dentystów jest integrowanie środowiska lekarskiego, należy stwierdzić, że w przypadku pozbawienia możliwości reprezentowania w okręgowej radzie lekarskiej oraz innych organach izby członków z tzw. „terenu”, pozbawi ich to w rzeczywistości możliwości uzyskania wpływu na bieżącą działalność OIL oraz utrudni bezpośredni dostęp do informacji będących przedmiotem działalności Izby.
    Ma to szczególne znaczenie w dużych izbach lekarskich, które ze względu na zasięg terytorialny utworzyły delegatury, których przedstawiciele zasiadają w organach izby.
Członkowie delegatur poprzez swoich przedstawicieli w organach OIL mogą przekazać informację o problemach środowiska w terenie, które często są odmienne od tych w miastach uniwersyteckich.
Pozbawienie członków delegatur ww. możliwości wpłynie negatywnie na ich integrację i chęć działania w ramach samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Przewodniczący
XLIII Zjazdu Delegatów DIL
Lek. Ryszard Kępa

Podmiot odpowiedzialny: Dolnośląska Izba Lekarska

Dokument opublikowany przez: Grzegorz Olszanowski

Data publikacji: 16 kwietnia 2024 o 11:34

Numer aktualnej wersji: 0