STANOWISKO – w sprawie modułowego systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów

STANOWISKO
DOLNOŚLĄSKIEJ RADY LEKARSKIEJ
Z DNIA 11 MARCA 2010 ROKU

w sprawie modułowego systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów

Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu negatywnie ocenia prace Ministerstwa Zdrowia dotyczące wprowadzenia modułowego systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów. W ocenie DRL wybór  specjalizacji szczegółowych według projektu jest metodą „na skróty”. Lekarz przystępujący do specjalizacji nie zawsze jest zdeklarowany co do dalszych swoich zainteresowań, a ponadto specjalizacje szczegółowe wymagają doświad-czenia w specjalizacji podstawowej, gdyż leczy się całego człowieka, a nie jego poszcze-gólne organy.
Należy także zauważyć, że po pierwszym etapie specjalizacji modułowej i zdanym egzaminie państwowym, w razie nie podjęcia dalszej specjalizacji, przepisy nie określają jaki jest status  i uprawnienia takiego lekarza, czy jest specjalistą czy też nie.
Projektowane zniesienie stażu podyplomowego jest możliwe pod warunkiem zmiany kształcenia podyplomowego w Akademiach Medycznych za zgodą rektorów oraz znacznego zwiększenia finansów dla tych placówek.
Popieramy wprowadzenie zasad powierzenia funkcji kierownika specjalizacji lekarzowi specjaliście zatrudnionemu w oparciu o umowę cywilnoprawną (kontrakt).
Jednocześnie proponujemy, aby kierownik specjalizacji był wynagradzany.
Negatywnie należy także ocenić możliwość zatrudnienia lekarza z ograniczonym prawem wykonywania zawodu i narzucenie obowiązku nadzorowania jego pracy przez lekarza
z prawem wykonywania zawodu, albowiem będzie to rodziło trudności w określeniu zasad odpowiedzialności cywilnej tych lekarzy.

Autor: dr n.med. Igor Chęciński, lek. Jacek Chodorski 

Podmiot odpowiedzialny: Dolnośląska Izba Lekarska

Dokument opublikowany przez: Wiktor Wołodkowicz

Data publikacji: 22 marca 2010 o 11:43

Numer aktualnej wersji: 0